Home Święci Patroni Najświętsza Maryja Panna

 

Głównym patronem parafii w Ociążu jest Najświętsza Maryja Panna, czczona tutaj w tajemnicy jej Narodzenia. Święto Narodzenia NMP przypada 8 września i z tej racji w niedzielę najbliższą tej dacie każdego roku w Ociążu obchodzony jest główny odpust parafialny. Święto to w polskiej tradycji nosi nazwę Święta Matki Boskiej Siewnej, dlatego na zakończenie Sumy odpustowej święcone jest ziarno, które rolnicy zabierają do domów i mieszają z ziarnem siewnym rzucanym w ziemię, aby towarzyszyło mu Boże błogosławieństwo.

 

 

Kult Najświętszej Maryi Panny w parafii Ociąż sięga niepamiętnych czasów. Świadczy o tym obraz znajdujący się w ołtarzu głównym, a pochodzący prawdopodobnie z poprzedniego kościoła. Obraz przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem w typie Matki Boskiej Śnieżnej. Postać Madonny ujęta do pasa, zwrócona lekko w prawo. Na lewym ramieniu trzyma Dzieciątko, prawą ręką obejmuje kolana Jezusa. Prawa dłoń Dzieciątka Jezus wzniesiona jest w geście błogosławienia, w lewej trzyma księgę Ewangelii. Płaszcz Madonny jest koloru granatowego, na Jej czole złoty krzyż umieszczony na szacie, na prawym ramieniu złota gwiazda. Wokół krawędzi płaszcza złota, dekoracyjna lamówka, która kończy także widoczną pod szyją różową suknię. Dzieciątko Jezus przedstawione jest w szarej sukience, na Jego kolanach różowa draperia. Nad głową Matki Boskiej umieszczona została korona podtrzymywana przez dwa anioły w locie.

W dolnej części obrazu artysta sygnowany na obrazie literami AS namalował dwie małe postaci klęczących donatorów: mężczyzny i kobiety, z dłońmi złożonymi w geście modlitwy, zwrócone w kierunku Maryi.

 

 

 

 

Dodatkowe wiadomości:

http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/09-08a.php3

 

 
Tu podaj tekst alternatywny